Mintegy negyven romániai és magyarországi könyvkiadó, terjesztő kínálatából válogathatnak a könyvbarátok az Expo-Har, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, Hargita Megye Tanácsa és a Hargita Megyei Kulturális Központ által szervezett Székelyföldi Nemzetközi Könyvvásáron.
„Már a tavaly úgy gondoltuk Csipor Attilával, aki sajnos már nem lehet közöttünk, hogy a város megérdemel egy ilyen rendezvényt” – mutatott rá Földi Zsuzsa, az Expo-Har ügyvezető igazgatója a megnyitón.
„Ma, aki a könyvek oldalán áll és a könyvekért tesz, az többnyire elhivatottja ennek a világnak. Ma, aki a könyvek oldalán áll és tesz, az megszállott, olyan ember, aki még hisz a régi értékekben és a régi világban, a rég bevált szokásban, abban, hogy ha elveszik a villanyt és leesnek a különböző hálózatok, a kultúrembernek akkor is fogódzója kell maradjon, és ez a könyv lehet – fogalmazott Ráduly Róbert-Kálmán, Csíkszereda polgármestere. • Fotó: Gecse Noémi „Remélem, hogy a közös erőfeszítésünk eredményeképp, a könyvnek Székelyföldön ez az alap megtartó ereje megmarad a továbbiakban is. (…) Büszkélkednünk kell azzal, amink van, azzal, amit létrehoztunk. Ez a mi világunk, és ez tavalytól gazdagabb egy székelyföldi könyvvásárral, amire sokan rég szomjaztak, és ami sokaknak a tudásszomját, érdeklődését, életpályáját egyengeti majd” – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve, hogy a jó emberek, a könyvszeretők, ahogy eddig is, megtalálják egymást.
„A mai korszellemet meghaladva, minden ellenkező híresztelés dacára, a könyv mintha nem volna hajlandó tudomásul venni azt, hogy állítólag alig létezik. Mintha makacsul ragaszkodna ahhoz, hogy itt legyen közöttünk. Minden ellenkező híresztelés ellenére, még mindig van könyvkiadás, magyar nyelvű könyvkiadás, és nem is akármilyen – hangoztatta beszédében Lukács Bence Ákos konzul. „Szerencsére még nem dobtunk ki mindent, még nem kerültek csupán néhány különc által látogatott könyvtárba, és nem a törött ágylábat támasszuk vele. Bármilyen triviálisan is hangzik, a könyv még mindig itt van, és puszta jelenlétével emlékeztet az állandóságára is. Mert vannak még olyan emberek közöttünk, írók, költők, tudósok, különböző szerkesztők, szerzők, nyomdászok és korrektorok, „maradi” olvasók, akik – úgy tűnik – ragaszkodnak a látványához, a tapintásához, az illatához.” A konzul arra biztatott, hogy merjük a könyvet ünnepelni, merjünk „korszerűtlenek” lenni akkor is, ha egyesek szerint a könyv, az olvasás a digitális korban már annak számít. Jó elhinni, hogy a könyv talán mégsem fölösleges és idejétmúlt, jó látni, hogy sokan vannak még könyvbarátok, akik ugyanezt gondolják – hangoztatta.
Ehhez a gondolathoz csatlakozott Becze István is, Hargita Megye Tanácsa részéről, aki úgy véli, a jó és értékes gondolatok nem mehetnek ki divatból, és ezeket fontos átadni és leírni. A megnyitó után a Sebő együttes lépett a színpadra, a kiadók standjainál pedig egyre több látogató nézelődött, beszélgetett a kiadókkal.
A délután folyamán a Gutenberg könyvesbolt foglalkoztatóján is részt vehettek a gyerekek, a Bookart kiadó standjánál úgynevezett standnyitóként pedig írók, költők találkoztak, beszélgettek.
Forrás: székelyhon.ro
Az eseményről készült képgaléria megtekinthető IDE kattintva